Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Życzenia świąteczne

Kochani parafianie i drodzy, mili goście.

Z racji Świąt Wielkanocnych pragnę w imieniu nas wszystkich kapłanów i kleryka złożyć Wam najlepsze, świąteczne życzenia : Niech światło Chrystusa Zmartwychwstałego opromienia ścieżki waszego życia i sprawi, że podobnie jak uczniowie, z pałającymi sercami, będziecie mogli Go rozpoznać przy Łamaniu Chleba. Niech Zmartwychwstały Pan błogosławi Wam i Waszym rodzinom.

Szczęść Boże !!!

 

 

 

 

Czytaj więcej: Życzenia świąteczne

Wielkanoc 2018

Et Resurexit
I zmartwychwstał uroczyście,
I w niebiosa ulatał
I zapewnił swoje przyjście,
czynić sądy ze świata.
(Władysław Syrokomla)


Wielkanocną radość ślę dla Ciebie dziś,
którą śpiewa każdy ptak i kwiat, i liść,
którą wiosna niesie dla każdego z nas
z cudem Zmartwychwstania w ten niezwykły czas.
Wielkanocne szczęście ślę w piosence Ci,
niechaj rozpromieni Twe troski i łzy,
niechaj w Twe serce wielkanocna pieśń
wniesie wielką radość i nadziei treść.
Wielkanocne święta niechaj w domu Twoim
rozgoszczą się Zmartwychwstania blaskiem i spokojem,
niech się wszystkie serca miłością podzielą,
Wielkanocną pieśnią, cudem i nadzieją.
(Zofia Ewa Szczęsna)


Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
przesyłam szczere życzenia świąteczne. Niech Chrystus
Zmartwychwstały obdarza pokojem i radością, zdrowiem i
wszelkimi darami Miłosierdzia Bożego.
Do skromnych życzeń dołączam pamięć modlitewną
przy Ołtarzu Pańskim, gdzie za przyczyną Świętego Jana
Pawła II będę prosił o to wszystko Pana Jezusa.
Szczęść Boże!
z wyrazami szacunku -

ks. Szymon

 

Czytaj więcej: Wielkanoc 2018

Wybrane normy dotyczące muzyki i dekoracji oraz fotografowania i filmowania w czasie celebracji liturgicznych, obowiązujące na terenie Archidiecezji Przemyskiej

 

Głównym celem niniejszych norm i wskazań (opracowanych na podstawie obowiązujących dokumentów) jest konieczność zagwarantowania sacrum liturgii przez usunięcie z naszych kościołów wszelkich praktyk i zachowań utrudniających świadome, pełne, aktywne i owocne uczestnictwo w liturgii. W swej istocie liturgia sprawowana w Kościele jest podarowana przez Chrystusa i polecona Kościołowi. Zachowanie przepisów stanowi o autentyczności liturgii i o jej egzystencji. Ważnym argumentem jest także ujednolicenie wymogów związanych z celebracjami liturgicznymi.

 

Przestrzeganie zasad doboru śpiewów

1.      Podczas Mszy świętej nie wolno wykonywać piosenek religijnych czy świeckich.
2.      Podczas Komunii św. wolno wykonywać jedynie pieśni eucharystyczne. W okresie Bożego Narodzenia wolno śpiewać kolędy.
3.      Odtwarzanie pieśni czy piosenek religijnych z nośników audiowizualnych, np. z płyty CD oraz tzw. elektroniczny organista są zabronione.
4.      Psalm responsoryjny powinien być wykonywany z ambony, a nie przez organistę z chóru. Śpiew ten może wykonywać jednogłosowo schola, ale też nie z chóru, lecz z miejsca w pobliżu ołtarza.
5.      Organista wykonuje posługę zleconą mu przez księdza proboszcza, który odpowiada za poprawność liturgiczną wykonywanych śpiewów.
6.      W sytuacjach gdy oprawę muzyczną Mszy św. tworzy ktoś inny niż miejscowy organista, proboszcz powinien szczególnie zatroszczyć się o poprawność liturgiczną dobranych śpiewów.
 

Dobór śpiewów podczas celebracji sakramentu małżeństwa

Jeżeli nowożeńcom bardzo zależy na wykonaniu jakiejś piosenki religijnej, to można na to pozwolić przed rozpoczęciem Mszy św. lub po jej zakończeniu. Wprowadzeniu nowożeńców do kościoła może towarzyszyć grany na organach marsz, nie może on jednak zastępować pieśni na wejście. Podczas Komunii św. wolno wykonywać jedynie pieśni eucharystyczne (nie powinno się wykonywać np. śpiewu „Ave Maria”,śpiew ten można wykonać po Mszy św., gdy nowożeńcy udają się do ołtarza Matki Bożej). Zdarza się, że nowożeńcy zapraszają innego organistę lub jakiś zespół muzyczny. Proboszcz parafii musi być o tym poinformowany. Po uzyskaniu zgody księdza proboszcza, wewnętrzne ustalenia odnoszące się do posługi organistów rozwiązywane są między stronami.

 

Instrumenty muzyczne używane podczas liturgii

Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub wprost przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej. Wyłącza się z użytku liturgicznego: fortepian, keyboard, gitarę elektryczną, perkusję i wszelkiego rodzaju bębny, grzechotki, „przeszkadzajki” itp.

 

Zasady dotyczące dekorowania wnętrz sakralnych

  1. Przy dekorowaniu wnętrza kościelnego należy zachować umiar i dbać o estetykę. Obowiązuje tutaj zasada mówiąca o szlachetnej prostocie i prawdziwości materiałów. Dekoracje powinny być skromne i estetyczne, ale za to wykonane z materiałów „prawdziwych” (np. żywych kwiatów). Nie należy używać sztucznych kwiatów.
  2. Należy unikać sztucznych dekoracji w postaci banerów, haseł wykonywanych ze styropianu czy tworzyw sztucznych. Nie powinno się ustawiać dekoracji w postaci plansz.
  3. Przy okazji uroczystości I Komunii św. czy Bierzmowania nie powinno się ustawiać żadnych dekoracji w postaci tablic, plansz, banerów.
  4. Przy okazji ślubów nie można zezwalać na ustawianie sztucznych bram, zniczy, tkanin ciągnących się przez całą świątynię itp. dodatkowych dekoracji.
  5. Przy okazji Wielkiego Postu zabronione jest ustawianie przed ołtarzem kamieni, cierniowych gałązek czy aranżacji pokutnych. Nie należy w tym okresie dekorować ołtarzy kwiatami.
  6. Należy unikać „dublowania” przedstawień Matki Bożej czy świętych.
  7. Nie należy „dublować” wizerunku Ukrzyżowanego przy ołtarzu i tabernakulum.
  8. Nie wolno zasłaniać zabytkowych nastaw ołtarzowych wątpliwej jakości artystycznej okolicznościowymi dekoracjami, tkaninami, styropianami, planszami itp.

Fotografia, operatorzy kamer

Filmowanie i fotografowanie w kościele podczas uroczystości religijnych musi się dokonywać w sposób godny i dyskretny, z największą czcią i szacunkiem dla liturgii oraz z zachowaniem ściśle określonych zasad i norm.

1.      W Archidiecezji Przemyskiej do fotografowania i filmowania w czasie liturgii może być dopuszczona jedynie ta osoba, która przed rozpoczęciem celebry przedstawi ważną akredytację wystawioną przez Kurię Metropolitalną w Przemyślu lub, jeśli jest spoza terenu Archidiecezji, akredytację wystawioną przez kompetentną władzę kościelną.
2.      Pozwolenie na fotografowanie lub filmowanie w czasie celebracji liturgicznej wymaga każdorazowej zgody miejscowego księdza proboszcza. Fotografowie i kamerzyści powinni  zgłosić się odpowiednio wcześniej do księdza proboszcza, aby z nim uzgodnić wszystkie szczegóły związane z miejscem i sposobem wykonywania swojej pracy.
3.      Osoby upoważnione do fotografowania lub filmowania podczas czynności liturgicznych powinny być odpowiednio tj. godnie ubrane.
4.      Fotograf czy operator kamery nie powinien czuć się wyłączony z akcji liturgicznej. Zasadniczo nie powinien zajmować miejsca w prezbiterium. W uzasadnionych przypadkach, obecność i poruszanie się operatora w prezbiterium należy ograniczyć do minimum.
5.      Wykluczone jest ustawianie w prezbiterium dodatkowych źródeł oświetlenia skierowanych w stronę zgromadzenia lub rażących wzrok osób bezpośrednio biorących udział w czynnościach sakramentalnych.
6.      Należy ograniczać do minimum ruchy związane z obsługą sprzętu tak, aby nie rozpraszać uwagi uczestników liturgii.
7.      Nie wolno fotografować wnętrza kościoła i jego wyposażenia w czasie celebracji liturgicznych.
8.      W przypadku braku poszanowania powyższych zasad i przyjętych ustaleń ksiądz proboszcz może odmówić fotografom lub operatorom prawa wykonywania ich pracy w kościele.
9.     W razie nieprzestrzegania powyższych norm i zasad przez fotografów i kamerzystów, ksiądz proboszcz jest proszony o powiadomienie Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.

Czytaj więcej: Wybrane normy dotyczące muzyki i dekoracji oraz fotografowania i filmowania w czasie celebracji...

Zdjęcia z Afryki

Czytaj więcej: Zdjęcia z Afryki

Msze Św i Nabożeństwa

Porządek nabożeństw

 

 

W niedzielę:              

                                      Msze św.: 8.00, 10.30
                                      Nieszpory: 15.00

W dni powszednie:    

                                      Msze św. w okresie letnim: 18.00

                                      Msze św. w okresie zimowym: 17.30

 


Nowenna do Matki Bożej

  • W każdą pierwszą sobotę miesiąca przed Mszą św. wieczorną


Odpust parafialny

  • Ostatnia niedziela sierpnia (Matki Bożej Pocieszenia)


 

Czytaj więcej: Msze Św i Nabożeństwa

Dane parafii

 

 

 

 

Diecezja przemyska

Dekanat żołyński

Parafia rzymskokatolicka

p.w.Matki Bożej Pocieszenia

Gwizdów 49

37-110 Żołynia

tel 17 242 56 98

Nr konta : 64 9175 0000 2001 0009 9118 0001

 

 

Obraz Matki Bożej Pocieszenia z kościoła w Gwizdowie

 

Czytaj więcej: Dane parafii