Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Orszak Trzech Króli 2018

„BÓG JEST DLA WSZYSTKICH – WSZYSCY DO STAJENKI”

                Już po raz czwarty, 6 stycznia br. drogami Gwizdowa i Biedaczowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Te uliczne jasełka jak co roku zgromadziły kilkaset mieszkańców Gwizdowa, Biedaczowa, Giedlarowej oraz okolicznych miejscowości. Trasa tegorocznego Orszaku została zmieniona  i wydłużona w porównaniu  z latami ubiegłymi. Na czele Orszaku tradycyjnie szła piękna, duża gwiazda, którą wykonał Pan Henryk Giża  z Biedaczowa, za nią miejscowi strażacy nieśli królewskie sztandary, a po nich szły dwa kucyki, które okazały się wielką atrakcją dla dzieci. Po drodze aktorzy w kilkuminutowych scenkach przybliżali   w sposób wesoły  i poważny wydarzenia znane z Ewangelii i Tradycji. Trzej Królowie mogli także odpocząć w czasie swojej drogi jadąc bryczką.

   W pierwszej scenie pokazane zostało spotkanie trzech Mędrców: Kacpra - sędziwego starca, Melchiora- męża i ojca rodziny oraz młodzieńca – Baltazara, którzy razem postanowili szukać Nowonarodzonego Mesjasza. W tym roku w postacie Mędrców ze Wschodu wcielili się panowie: Adam Giża, Stanisław Daź  i Kamil Kosior. Zanim Trzej Królowie wyruszyli za gwiazdą, schola parafialna (Ania Buszta, Madzia Jagusztyn, Weronika Freń, Justynka Linek i Gabrysia Stępień), zaśpiewała pastorałkę „Skrzypi wóz”. Podążając za królami wszyscy zgromadzeni włączali się do wspólnego kolędowania.

W kolejnej scence byliśmy świadkami kuszenia Ewy przez szatana, która za jego namową podała Adamowi jabłko z drzewa zakazanego. W rolę Ewy wcieliła się pani Maria Fleszar, rolę Adama odegrał pan Lesław Mach, a szatana zagrał pan Leon Karaś. Po tej scence schola zaśpiewała pastorałkę „Świeć gwiazdeczko” i rozpoczęła dalsze kolędowanie.

W dalszej części słuchaliśmy Edyktu Cezara Augusta wzywającego do spisu ludności wraz z Józefem  i Maryją (państwem Anną i Pawłem Śliwa). Kwiryniuszem był pan Jerzy Leja, jego żołnierzem Mateusz Majkut, Anioła zagrała Daria Różycka. Jak poprzednio scholka zaśpiewała kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie” i ruszyliśmy w dalszą drogę.

W scenie czwartej Trzej Królowie zawitali do gabinetu współczesnego Heroda (w tej roli pan Andrzej Chmura), który zapewnił, w trakcie swojego urzędowania, całej rodzinie wysokie stanowiska i miliony na kontach, przy współpracy asystenta (Mateusza Buszty). Nie obyło się także bez udziału diabła (zagrał go Łukasz Burda). Scena ta wywarła na wszystkich ogromne wrażenie.

W dalszej części obejrzeliśmy spotkanie pasterzy z diabłem oraz Aniołami. Role pasterzy odegrali: Daniel Wróbel, Artur Majkut, Bartosz Wróbel i Bartłomiej Urban. W Aniołów wcieliły się: Anna Śliwa i Magdalena Papak, postać diabła zaprezentowała Dominika Mach. Kolędą „Do szopy hej pasterze” schola rozpoczęła dalsze kolędowanie.

Po długiej wędrówce wszyscy uczestnicy dotarli do Szopki, w której przebywała Maryja  z Józefem  i maleńkim Jezusem. Na miejscu Królowie oddali pokłon Bożej Dziecinie, a wraz z nimi pasterze  i dzieci. Na koniec Polska (pani Jolanta Śliwa) przekazała swą koronę Matce Bożej i szepcząc modlitwę „Pod Twoją obronę” prosiła Maryję o dalszą opiekę nad krajem, o czym została zapewniona.

            Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Kazimierzowi Rojkowi za patronat nad całym wydarzeniem, za wsparcie duchowe i cenne rady, panu Markowi Krauz za udostępnienie podestów scenicznych, panu Antoniemu Szkodzińskiemu, Akcji Katolickiej za ich ustawienie, Powiatowej Komendzie Policji w Leżajsku  i OSP Biedaczów za zapewnienie bezpieczeństwa w czasie przemarszu Orszaku i pyszną grochówkę. Panu Andrzejowi Szklannemu za ufundowanie pieczywa oraz okolicznościowych cukierków. Na końcu pragniemy podziękować naszym darczyńcom, panu Zygmuntowi Osipowi oraz pani Marcie Zajko.

Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Leżajsk na Orszak Trzech Króli 2019.

 

 

Więcej zdjęć TUTAJ

anabolen bestellen clenbuterol effet anabolisant